Fundacja Aconss

Wydarzenia

W latach 2021-2023

Zamek oczyma bohatera – moja przygoda z questem literackim

 

Witajcie, drodzy czytelnicy!

Wśród wielu naszych aktywności kulturalnych skierowanych głównie do społeczności lokalnej Katowic, zamierzaliśmy wdrożyć projekt o ogólnokrajowym zasięgu. Kiedy w 2022 roku uzyskaliśmy niezbędne dofinansowanie do środków własnych, rozpoczęliśmy prace nad nim tj. queście terenowym w Baranowie Sandomierskim pt. „Zamek oczyma bohatera”.

Prace koncepcyjne, pozyskanie kooperantów prac specjalistycznych, w tym informatycznych, zostały ukończone pod koniec 2022 roku. Na Mikołaja została uruchomiona dedykowana platforma questu pod nazwą projektu. To rekreacyjna forma turystyki literackiej.

Quest ten jest jednym z wielu questów organizowanych przez Fundację ACONSS, która wspiera ochronę i promocję polskiego dziedzictwa kulturowego.

Quest „Zamek oczyma bohatera” to nie tylko gra terenowa, ale także lekcja historii i literatury. Quest ten oparty jest na powieści Mariana Noconia, która opowiada o losach młodego szlachcica, który walczy o wolność i miłość w czasach rozbiorów Polski. Akcja powieści rozgrywa się w XXI wieku, w Zespole Parkowo-Zamkowym renesansowego  zamku w Baranowie Sandomierskim, który jest jednym z najpiękniejszych zabytków w Polsce.

Przez 2023 roku, questowicze z całej Polski, przyjeżdżali do Zamku, aby rozegrać intrygującą grę. Aby wziąć udział w queście, trzeba zapłacić 8 zł za wejście na teren parku, ale nie stanowiło to żadnego dla nich problemu. Pobrali ulotkę lub aplikację ze wskazówkami, które prowadzą przez różne miejsca związane z powieścią i zamkiem. W każdym miejscu trzeba rozwiązać zagadkę, która pozwala odkryć kolejną wskazówkę. Zagadki są w formie wierszy, które nawiązują do treści i stylu powieści. Quest jest zaprojektowany tak, żeby można było go przejść w około godzinę, spacerując po urokliwym parku i podziwiając zamek. Na końcu questu czeka nagroda w postaci książki „Zamek oczyma bohatera” (ilość jest limitowana).

Nasz Zespół wdrożył tę literacką grę terenową uzyskując od jej Uczestników średnią ocenę 4,94/5, co świadczy o wysokiej satysfakcji jaką z niej czerpią. Bardzo nas to cieszy. To całoroczne wydarzenie kulturalne jest ogólnodostępne. Sami też przetestowaliśmy to rozwiązanie i przygoda z questem była bardzo ciekawa i pouczająca. Udało nam się rozwiązać wszystkie zagadki i dotrzeć do skarbu, który był ukryty w tajemniczym miejscu.

Podczas questu można dowiedziałem się/dowiedziałam się wielu ciekawych faktów o historii i architekturze zamku, a także o życiu i twórczości Mariana Noconia. Quest ten sprawił, że poczułem się/poczułam się jak bohater powieści, który przeniósł się w czasie i przestrzeni. Quest ten jest nie tylko zabawą, ale także inspiracją do dalszej lektury i poznawania polskiej kultury.

Jeśli macie ochotę na podobną przygodę, polecam Wam quest „Zamek oczyma bohatera”. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, połączenie rozrywki z edukacją i odkrywanie piękna Polski. Quest ten jest dostępny przez cały rok, a więcej informacji o nim i o innych questach Fundacji ACONSS znajdziecie na stronie questy.org.pl.

Dziękuję za uwagę i życzę Wam wielu ciekawych questów!”

Wydarzenia wybrane – rok 2020

 

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, w 2020 roku fundacja Aconss zorganizowała kilka imprez z zachowaniem przepisów i obostrzeń obowiązujących w całym kraju. Przedstawiamy najciekawsze z naszych ostatnich inicjatyw.

Umów się na rolki z Moniuszką!

Bezpłatne warsztaty doskonalenia jazdy na łyżworolkach.

W warsztatach mogły uczestniczyć dzieci pod nadzorem opiekunów, jak również dorośli którzy chcieli podnieść umiejętności w jeździe na łyżworolkach.

Podczas zajęć prowadzonych przez naszych wolontariuszy – instruktorów jazdy na rolkach, z uwagi na chęć popularyzacji muzyki klasyków polskich – z wystawionych głośników odtwarzane były utwory Stanisława Moniuszki, takie jak – pieśni, muzyka operowa, muzyka baletowa, arie itp.

Pod koniec zajęć, wśród uczestników przeprowadzone zostały konkursy ze znajomości prezentowanych utworów Stanisława Moniuszki. Zwycięzcy otrzymali nagrody i upominki. Na zakończenie zajęć instruktorzy prowadzący zajęcia prezentowali grupowy pokaz swoich umiejętności jazdy wyczynowej na łyżworolkach.

Konkurs czytelniczy

W sierpniu 2020 roku fundacja Aconss zorganizowała konkurs czytelniczy na platformie Facebook. Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa wśród młodzieży i dorosłych, oraz znajomości jednego z najpiękniejszych polskich zabytków – zamku w Baranowie Sandomierskim. Właśnie w tym zamku śląski pisarz – Marian Andrzej Nocoń umieścił akcję swojego najnowszego thrillera historycznego.

Dwie osoby, które zwyciężyły w konkursie zostały wyróżnione i otrzymały nagrody książkowe.

Historia mojego ogrodu

Konkurs fotograficzny fundacji Aconss.

To kolejne wydarzenie, zaplanowane przez fundację Aconss. Konkurs odbył się w przedziale od sierpnia do września. Został skierowany do działkowców Rodzinnych Ogródków Działkowych im. T. Kościuszki w Katowicach.