Realizacje fundacji
ACONSS
Zadania realizowane
Od początku powołania Fundacji ACONSS realizujemy zadania z zakresu kultury. Obejmują one propagowanie polskiej literatury, kultury i historii oraz polskich zabytków. Taki mamy cel statutowy.
Są nimi głównie zadania zlecone przez samorządy lokalne, jak i też przez instytucje rządowe, a realizowane poprzez ich dofinansowanie dotacyjne w ramach ogłaszanych konkursów. Doraźnie, realizujemy także zadania własne.
Naszymi odbiorcami – beneficjentami są osoby z lokalnej społeczności Katowic oraz osoby mieszkające w regionie, a od 2022 roku także z całej Polski. Konkretnie zrealizowaliśmy trzy projekty krajowe.
Prezentujemy tutaj nasze projekty i zadania uruchamiane oraz już zrealizowane.
Tu skarb twój
To edukacyjna gra terenowa, poprowadzona na terenie śródmieścia Katowic. Połączy ze sobą elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania.
Animowanie aktywności kulturalnej społeczności lokalnej związanej z questem.
Zadania zrealizowane
Od założenia Fundacji ACONSS w 2017 roku udało się nam z sukcesem zorganizować wiele wydarzeń kulturalnych, głównie dla ludzi z okolic Katowic. W skład tej listy wyróżnić możemy przede wszystkim cykl koncertów zespołu „Gentlemen’s Harmonica” czy serię spotkań autorskich z historią w tle. Od 2019 roku rozpoczęliśmy organizować kulturalne gry terenowe. Od 2022 roku, kiedy uruchomiliśmy quest „Zamek oczyma bohatera” w Baranowie Sandomierskim o zasięgu ogólnopolskim, podjęliśmy rozszerzyć to zadanie o kolejny szczebel wyżej. Nie tylko skalą, ale rozwiązaniami i w oparciu o zrównoważony rozwój społeczności lokalnej. W 2023 roku opracowaliśmy autorskie rozwiązanie oparte na turystyce literackiej śladami literackiego bohatera.
W połowie listopada 2024 roku, w ramach projektu „Kraków oczyma bohatera”, uruchomiliśmy dwa jego produkty w postaci gier terenowych w formie questów literackich na terenie Starego Miasta Krakowa oraz zorganizowaliśmy z tej okazji spotkanie inauguracyjne z mieszkańcami Krakowa oraz pierwszymi uczestnikami gier w krakowskim Pałacu Zielonym.
Działamy aktywnie również po 2019 roku, organizując gry miejskie dla rolkarzy i pieszych, a pandemiczne ograniczenia sprawiły, że skoncentrowaliśmy się na stworzeniu planu rozwoju fundacji na najbliższe lata. Opracowaliśmy też nowe zadania, pod zgłaszane potrzeby społeczne w zakresie kultury. Zrealizowaliśmy granty i dotacje na konkursy.