Uruchomiliśmy prace nad realizacją pierwszego zadania szerszego projektu „Zamek spleciony setonem” pt. „Zamek oczyma bohatera”.

Przybliżymy, dlaczego powstał.

Blisko połowa Polaków nigdy nie była w żadnym obiekcie historycznym, a niemal 60% nie przeczytało żadnej książki.

Z drugiej strony zdecydowana większość z nas lubi gry, a jedna czwarta społeczeństwa gra w gry mobilne.

Zgodnie z celem Fundacji ACONSS – promowania historii, kultury oraz zabytków w Polsce, owocem naszych 5-cioletnich doświadczeń w organizowaniu wydarzeń kulturalnych dla społeczności lokalnej Śląska, powstał projekt „Zamek splątany setonem”.

Opiera się on na dwóch filarach: właśnie promowaniu historii, kultury oraz zabytków w Polsce i literackiej turystyce kulturowej.

Pierwszy filar propaguje renesansowy Zamek w Baranowie Sandomierskim zwanym „Małym Wawelem” – miejscem współczesnej akcji fikcyjnego bohatera w wydanej przez Fundację niekomercyjnej książki pt. „Zamek splątany setonem” (komercyjny odpowiednik to „Niezabliźniona nić”).

Drugi, zgodnie z definicją, ubogaca formą turystyki kulturowej, której główną motywacją jest docieranie do miejsc związanych z literaturą umożliwiającą szeroki kontakt z kulturą.

Zwykle poprzez zwiedzanie oraz poznawanie rzeczywistego miejsca związanego z dziełem literackim i jego bohaterami. Podążanie ich śladami (fikcyjnymi i prawdziwymi), poszukując istniejące i nieistniejące miejsca, opisywane w książce. Sposobność do konfrontowania mitów literackich z rzeczywistością. Przez ich zwiedzanie, poznawanie dodatkowego wymiaru czytelniczego, a wraz z nim niejako fizyczne uczestniczenie.

Formę unowocześniliśmy i uatrakcyjniliśmy poprzez rodzaj gry na terenie Zamku w Baranowie Sandomierskim i jego zabytkowym parku. A ponieważ akcja książki jest sensacyjna, więc połączyliśmy zwiedzanie z rozwiązywaniem zagadek na trasie gry, których prawidłowym odgadnięciem jest ukryty skarb.