Z powieści na quest – literacki finał podczas GameBook 2025
W świecie, w którym literatura coraz częściej spotyka się z interaktywnymi formami uczestnictwa, wydarzenia takie jak to stają się naturalną odpowiedzią na potrzeby współczesnych odbiorców kultury. Fundacja ACONSS z Katowic wraz z Fundacją Mapa Pasji z Krakowa zaprosiły uczestników Targów GameBook 2025 do wzięcia udziału w wyjątkowym konkursie, który połączył książkę z grą terenową, a czytelnika z odkrywcą.
Wczoraj, tj. 23 marca br., odbył się finał trzydniowego konkursu zorganizowanego przez – Fundację ACONSS z Katowic oraz Partnera organizacyjnego – Fundacji Mapa Pasji z Krakowa.
Finał odbył się podczas kończących się Targów GameBook 2025. W Konkursie pt. „Z powieści na quest” wzięło udział 101 osób, a trzy razy tyle zainteresowało się nim i jego związkiem z questami literackimi oraz questami jako formą poznawczego zaangażowania się w formie gry terenowej. Przed sceną zgromadziło się grono uczestników konkursu i ciekawi samego wydarzenia zwiedzający. Dwaj prowadzący z obu Fundacji wprowadzili widownię w ideę questu, rosnącej popularności w naszym kraju oraz przypomnieli zasady Konkursu „Z powieści na quest”.
Na finalistów czekały okazjonalne nagrody: książki będące kanwami literackich questów Krakowie i Baranowie Sandomierskim z autografami ich autora Pana Mariana Noconia. Do tego, czekały jeszcze upominki ufundowane przez Fundację Mapa Pasji. Trudność stawianych przez Organizatorów pytań rosła, a wraz z nią towarzyszące widzom napięcie. Bowiem, oprócz znajomości dwóch questów literackich pn. „Kraków oczyma bohatera„, trzeba było wykazać się również refleksem i zdążyć wyprzedzić konkurencję najszybszym podniesieniem ręki na znak zgłoszenia chęci udzielenia odpowiedzi. Kiedy duża rzesza graczy planszowych zmagała się w rozgrywkach, nasi Uczestnicy byli skupieni na zadawanych pytaniach. Ktoś kto oglądał z dalsza to wydarzenie, mógł ulec wrażeniu, że właśnie trwała tu swoista licytacja. Po sześciu pytaniach wyłoniono sześcioro finalistów, którzy wcześniej musieli również rozwiązać wspomniany konkursowy miniquest „Z powieści na quest” – podczas trwania Targów.
Nagrody trafiły w ręce Laureatów finału konkursowego, którzy szczelnie wypełnili scenę hali wystawienniczej Targów GameBook 2025 w Krakowie. Całe to przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki dwóm partnerstwom: „Targów w Krakowie” z Fundacją ACONSS i tej ostatniej z Fundacją Mapa Pasji, a dokładniej dzięki zaangażowaniu ich osób we współpracę, której owocem stało się przybliżenie zwiedzającym Targi przestrzeni, gdzie literatura przenika się z grą. Gdzie powieść przemienia się w rozgrywkę a rozgrywka popularyzuje czytelnictwo. Zatem wpasowuje się w książkową grę jak formuła Targów.

Wydarzenie potwierdziło, że questy literackie — jako forma interaktywnego zwiedzania i poznawania treści książek — nie tylko przyciągają uwagę, ale również budują mosty między różnymi światami kultury: literatury, turystyki i gier. Targi GameBook 2025 były idealnym miejscem na tego rodzaju inicjatywę, pokazując, że książka nie kończy się na ostatniej stronie, lecz może stać się początkiem fascynującej przygody w realnym świecie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, partnerom i odwiedzającym za obecność i wspólną literacką podróż!