W naszym projekcie pn. „KRAKÓW OCZYMA BOHATERA” uczestniczy kilka fundacji i instytucji kultury. Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju jest naszym Partnerem, który wspiera nasz projekt kulturowy i to nie tylko działaniami, ale co nie mniej ważne, finansowo.
Fundacja PFR została stworzona, aby realizować projekty społeczne i umożliwić spółce podejmowanie działań odpowiedzialnych społecznie. Fundacja tworzy własne projekty, ale także wspiera inicjatywy społeczne i wolontariat pracowniczy. Cele statutowe są osiągane poprzez aktywność w obszarze edukacji, kultury oraz poprzez wspieranie innowacyjnych rozwiązań z zakresu technologii i przedsiębiorczości.
Wspiera kulturę oraz innowacyjność, przedsiębiorczość, motywuje do zwiększania kompetencji przez całe życie, budowania postaw prospołecznych i w sposób zrównoważony.
Celem Fundacji PFR jest stworzenie całego ekosystemu dobrych praktyk i zaangażowanych instytucji, aby realizowane projekty, miały realny wpływ na życie beneficjentów Fundacji i ich otoczenie.
Mocno wpasowuje się w to wszystko nasz innowacyjny projekt „KRAKÓW OCZYMA BOHATERA”.
Ten projekt kulturalny wykorzystuję formę turystyki literackiej w postaci dwóch gier literackich (questów) rozgrywanych dzięki przewodnikom scenariuszowym w mobilnej wersji cyfrowej lub papierowej karcie gry. Są sposobem na rozwój kulturalny jego beneficjentów poprzez formę zabawy, edukacji oraz rozrywki.
Narzędziem wspomagającym przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu jest (poza edukacją) włączenie do aktywności poprzez atrakcyjną formę mobilną cyfrową i audio na smartfony praz scenariuszy literackich po Starym Mieście Krakowa na podstawie współczesnej akcji sensacyjnej książki polskiego autora.
Prowadzone złożone i intensywne prace projektowe zostaną sfinalizowane w połowie listopada br. w formie tych dwóch współgrających produktów literackich. Są innowacyjne i nie mające swych odpowiedników w kraju.
Innowacyjność rozwiązań projektu oraz produktu, który powstanie w jego ramach, polega na wykorzystaniu w formie questu literackiego kanwy sensacyjnej (w miejsce kryminalnej czy biograficznej, albo historycznej) z zastosowaniem rozwiązań mobilnych na smartfony zarówno formy treści cyfrowych jak i audio. Nastąpi wykorzystanie nowych technologii do tworzenia interaktywnych doświadczeń literackich. Wartość artystyczna jest osiągana poprzez promowanie literatury jako formy sztuki i tworzenie nowych form interakcji z literaturą. Charakter kulturowy jest wyraźny w promowaniu literackiego dziedzictwa Krakowa i tworzeniu doświadczeń, które łączą literaturę z rzeczywistymi miejscami i historią miasta. Wszystko to przyczynia się do rozwoju polskich sektorów kreatywnych i promuje literaturę i kulturę na szerszą skalę.
Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju opierając się za założonych przez Organizatora projektu celach jakimi są:
- rozwój kultury poprzez tworzenie scenariuszy – opowieści literackich w historycznych miejscach Starego Miasta Krakowa, angażująco zabawowo i edukacyjnie beneficjentów w rozwiązywanie zagadek literackich w prowadzących do ukrytego w mieście „skarbu” związanych z literaturą – dodatkowo nagradzanego.
- produkt w formie dwóch literackich gier miejskich stanowić będzie kanwę dla inicjatyw kulturalnych rozszerzających dostęp społeczeństwa do kultury, zarówno dla Organizatora jak również oddolnie dla środowiska lokalnego Krakowa.
- wspierania rozwojowi wspólnot, organizacji pozarządowych i działalności społecznej;
- budowanie lokalnych partnerstw między środowiskiem przedsiębiorców, a instytucjami publicznymi, społecznymi i organizacjami pozarządowymi. – zastosowane rozwiązania IT oraz scenariusze gier mają zachęcić uczestnika do nauki i aktywności a społeczność lokalną do integracji, w tym także sprzyjającą lokalnej przedsiębiorczości.
- uwzględniania kontekstów negatywnych zjawisk i zagrożeń związanych z funkcjonowaniem człowieka w świecie cyfrowym i wirtualnym: promując bezpośrednio doświadczenia literatury w realnym środowisku, projekt może przeciwdziałać negatywnym zjawiskom związanym z nadmiernym korzystaniem z technologii cyfrowych i sprzyjać przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.
- rozwijania nowoczesnych form przekazu kulturowego: wykorzystanie nowych technologii, takich jak platformy IT, do tworzenia interaktywnych utworów literackich, może wygenerować atrakcyjne w odbiorze formy przekazu kulturowego i przyczynić się przez to do rozwoju nowoczesnych form tego przekazu;
Chętnie przystała na współfinansowanie partnerskie tego rozwojowego Projektu.
Pozwoliło to nam jako Fundacji ACONSS na uruchomienie projektu angażując specjalistów z różnych dziedzin, do wprowadzenia wielu zakresów projektu „Kraków oczyma bohatera” w życie.