Drodzy Beneficjencie.

Na gorąco dzielimy się z Tobą i z Czytelnikami naszymi refleksjami z kolejnego wydarzenia kulturalnego jakie zorganizowaliśmy 09 listopada 2024 roku, wspólnie z Urzędem Miasta Katowice oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach. W jej Filii nr 25 odbyło się spotkanie literackie, którego tematem była turystyka literacka związana z pisarstwem katowickiego pisarza.

Parędziesiąt Uczestników miało okazję do doświadczeń z stosunkowo nowym obszarem formy aktywności literackiej jaką jest nie tylko sama w sobie turystyka literacka, ale jej rzadko spotykaną formą gry terenowej.

Spotkanie z Tobą – naszym Beneficjentem, zawsze dostarcza nam nowych perspektyw i pomysłów. Wasze pytania i komentarze dotyczące miejsc, które opisywał Gość spotkania w swoich książkach, są dla nas źródłem wielu cennych wskazówek.

Podczas spotkania mieliśmy okazję porozmawiać o różnych miejscach, które były opisywane w wybranych powieściach jednego autora, i o tym, jak te miejsca wpłynęły na własne podróże Polaków oraz wybory Uczestników spotkania. Było to dla nas bardzo ciekawe i inspirujące.

Zaciekawił Uczestników nie tylko sam temat, ale wręcz zaskoczył przedstawiony przez Gościa spotkania przykład innowacyjnej formy rozwiązania turystyki literackiej. Wystarczy wprawdzie przecież jedynie zamienić lokalny przewodnik na książkę opisującą w swej akcji konkretne miejsca, by stać się turystą literackim bez żadnego dodatkowego wyposażenia paza wyobraźnią i ciekawością. Kiedy jednak trzymając książkę taką jak przykładowa „Niezabliźniona nić”, docieramy do Baranowa Sandomierskiego głównie po to, aby zacząć śledzić ślady jej bohatera Victora Mossa. Wtedy nagle odkrywamy tam, że możemy uczestniczyć w grze terenowej wokół zamku, depcząc niemal dosłownie po śladach literackiego bohatera. I tu otwierają się przed Tobą zupełnie nowe możliwości. To już nie tylko możliwość porównania rzeczywistości z fikcją literacką, ale też odkrywania treści adaptacji renesansowego miejsca do współczesnej fikcji sensacyjnej. To też dodatkowa sposobność do jeszcze aktywniejszego zaangażowania się w rozwiązywanie zagadek, podobnie jak to robi Victor Moss w „Niezabliźnionej nici” i w całej trylogii SETON. Z możliwością odkrycia skarbu i wygrania książki, która była z kolei kanwą samego questu.

Chcielibyśmy podziękować Wszystkim uczestniczącym w spotkaniu naszym Beneficjentom za udział w spotkaniu i za cenne spostrzeżenia. 

Sami jako Współorganizatorzy – Fundacja ACONSS – pozostawiliśmy też materialną cząstkę w postaci ufundowanej przez nas nagrody konkursowej i przekazanego na ręce pomagającym nam Panią Bibliotekarkom z Filii nr 25 – specjalnego egzemplarza prapremierowego naszego Gościa, aby Czytelnicy Biblioteki mogli wciąż uczestniczyć w historiach, o których rozmawialiśmy.

Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!

Dziękujemy i zapraszamy w imieniu Zarządu Fundacji ACONSS.